Listwa progowa - jak trafnie wybrać najlepiej dopasowaną do naszych potrzeb?

Układając panele podłogowe prędzej czy później spotkamy się z potrzebą zastosowania profila wykończeniowego lub listwy progowej.

 

to czy podłoga będzie się pięknie prezentować zależy nie tylko od samego materiału podłogowego, ale także od dodatków wykończeniowych. Poza listwami przypodłogowymi musimy wybrać tzw. profile, czyli listwy progowe. Służą one do łączenia różnych pokryć podłogowych np. płytek ceramicznych z panelami. czym są listwy dylatacyjne, profile progowe i Jak wybrać odpowiednie oraz czy zawsze są one koniecznością?

Nie dla korka i silikonu, potrzebna listwa progowa

W przypadku podłóg pływających musimy zachować dylatacje. Są to wolne przestrzenie między ścianą, a podłogą, lub między różnymi materiałami wykończeniowymi. W przypadku wszystkich paneli laminowanych i dużej części paneli winylowych dylatację powinniśmy również wykonać w drzwiach i wszystkich przejściach pomiędzy pomieszczeniami. Dzięki nim podłoga może ciągle pracować i przemieszczać się. W przypadku paneli laminowanych, czy winylowych montowanych na tzw. click powinniśmy unikać połączeń między materiałami wykończenia z silikonu, czy korka. Połączenie między panelami lub paneli z płytką ceramiczną wykonane z tych materiałów będzie sztywne i spowoduje, że panel nie będzie miał możliwości przenosić naprężeń oraz drgań. Może to w konsekwencji doprowadzić do wybrzuszenia, wypięcia zamków wreszcie zniszczenia całej posadzki.  W przypadku zastosowania takiego materiału również nie będziemy mogli liczyć na uruchomienie gwarancji. Producenci paneli wykluczają bowiem stosowanie płynnego korka i silikonu jako dylatacji progowych. Zgodnie z instrukcją potrzebna jest listwa dylatacyjna.

 

Czy listwy progowe to konieczność?

Listwy progowe czy listwy wykończeniowe najczęściej są stosowane po to by zakryć szczelinę dylatacyjną między pomieszczeniami, schodami czy drzwiami balkonowymi. Przy montażu paneli podłogowych zostawiamy w tych miejscach wolną przestrzeń, dzięki której podłoga ma szansę "pracować" nie powodując jej uszkodzenia, lub wypięcia z zamków poszczególnych paneli. Listwa progowa idealnie zamaskuje nieestetyczną szparę na styku podłogi i np. drzwi balkonowych. Dobrze dobrany profil zakrywa wszystkie mankamenty i sprawia, że pomieszczenie wygląda bardzo ładnie. Szerokość listwy zależy od otworów dylatacyjnych czyli z jednej strony od materiału z jakiego wykonana jest podłoga, a z drugiej od umiejętności fachowca. Jakkolwiek w przypadku paneli winylowych z mineralnym rdzeniem nie musimy robić odrębnych dylatacji między pomieszczeniami, tak w przypadku innych winyli i laminatów jest to jak najbardziej konieczne. Każdorazowo listwy progowe pojawią się gdy zmieniamy materiał wykończeniowy podłogi oraz w przypadku okien i drzwi balkonowych. Listwy wykończeniowe najczęściej wykonane są z aluminium choć znajdują się na rynku również tańsze rozwiązania z PVC i dużo droższe z drewna.

 

Czy-listwy-progowe-to-koniecznosc
Roznica w poziomach listew

Listwy progowe do paneli  - rodzaje i zastosowanie

Jest kilka rodzajów listew progowych. Żeby je wybrać musimy ustalić jaki problem chcemy rozwiązać.

Różnica w poziomach łączonych elementów

Zdarza się, że łącząc jedno pomieszczenie z drugim pojawia nam się duża różnica poziomów. Przykładowo wówczas, gdy w jednym pomieszczeniu układaliśmy nową podłogę na starej. Nic jednak straconego. Wystarczy zmierzyć różnicę i dobrać odpowiedni profil. Najczęściej spotykaną różnicą poziomów mają od 3 do 5 mm tak jest w przypadku łączenia paneli laminowanych (8mm + 2-4mm podkładu) i płytek ceramicznych (8-10mm + 2-3 mm kleju). W takim wypadku doskonale sprawdzi się  profil CS30 lub PRO26. Jeśli różnica poziomów jest znacznie większa wybierzmy profil CS37. Daje on nam komfort pokrycia różnicy poziomów aż do 17 mm.

 

Balkonowe wyzwanie

Szeroka dylatacja - listwy łączeniowe

Montując podłogę staramy się by dylatacja wynosiła 10-15 mm, ale nie zawsze to się udaje. Szczególnie amatorom. Co zrobić jeśli nasza dylatacja jest znacznie szersza od zalecanej? Wystarczy skorzystać z szerokiego profilu. Największy profil typu PR10 pokryje aż 72mm pustej przestrzeni.

Balkonowe wyzwanie

Coraz częściej deweloperzy proponują nam do aranżacji szerokie okna balkonowe sięgające od podłogi do sufitu. Dają one dużo światła i pięknie wyglądają. Jednak stwarzają problem związanych z wykończeniem podłogi w tym miejscu. Jak przykryć nieestetyczną dziurę między tymi oknami, a podłogą? Wybieramy listwy zakończeniowe np. model PRO20, uniwersalny pro L. Możemy też wybrać w tym przypadku profil dobrany do koloru paneli lub koloru okna - CS25. Ta sama listwa wykończeniowa posłuży nam gdy w pomieszczeniu mamy ułożone płytki i nie chcemy na ścianie montować listwy przypodłogowej.

 

Gdy zaczynają się schody

Możemy skorzystać z zewnętrznego profilu PS2, lub PS8. Ten drugi jest raczej stosowany przy schodach zewnętrznych np. do piwnicy. Są także w sklepie dostępne listwy z serii PROS, dedykowane panelom winylowym na klick. Dzięki nim wykończymy schody nie tylko estetycznie, ale także sporo taniej, ponieważ do wykończenie schodów możemy użyć tych samych paneli winylowych co we wszystkich pomieszczeniach. Jak wykonać schody z paneli winylowych Arbiton dowiesz się w poradach floor experta.

Wiele problemów jedno rozwiązanie

Jeśli borykamy się z kilkoma problemami lub nie wiemy dokładnie czego potrzebujemy, wybierzmy listwy progowe z linii Color System (CS). To cztery najbardziej uniwersalne kształty profili podłogowych i 34 kolory dopasowane do najpopularniejszych podłóg i listew przypodłogowych Arbiton. To uniwersalne profile, które poradzą sobie z niemal każdą trudną sytuacją. Są to listwy typu 5w1. Rozwiązują problemy związane z różnicą poziomów, zakończeń, długości etc.  Mają także w sobie zastosowaną barierę przeciwwilgociową przez co sprawdzą się w drzwiach balkonowych, czy łazienkach. 

Gdy zaczynają się schody

Jak dobierać listwy progowe by pięknie wyglądały?

Co do zasady powinniśmy wybierać listwy dopasowane do konkretnej podłogi. Pierwszym kryterium jakie zwykle bierzemy pod uwagę jest kolor. Jeśli wybieramy listwy progowe pod kolor naszej podłogi, a zatem modele odwzorowujące strukturę i rysunek drewna to powinniśmy skorzystać z rozwiązań oferowanych przez producenta paneli lub sięgnąć po najszerszą ofertę kolorystyczną w COLOR SYSTEM Arbiton. Jest to gwarancja idealnego dopasowania listwy progowej i panela. Wśród uniwersalnych propozycji mamy do dyspozycji tradycyjny kolor anoda, srebro, tytan, czy nieco już zapomniane złoto. Bardzo ciekawą opcją jest tzw. stal szczotkowana, która kolorystycznie przypomina anodę natomiast dzięki swojej teksturze nie rysuje się i będzie znacznie trwalsza. Nowością jest listwa progowa czarna, idealna do wnętrz loftowych.

Jak poprawnie zamontować listwy przypodłogowe?

Listwa progowa może być zamocowana za pomocą kołków montażowych,  kleju, lub szyny montażowej. Samoprzylepne listwy progowe to bardzo ciekawe rozwiązanie, które sprawdzi się szczególnie wówczas, gdy w mieszkaniu mamy zamontowane ogrzewanie podłogowe. Możemy być wówczas pewni, że nie uszkodzimy konstrukcji rurek ogrzewania podczas montażu. Zazwyczaj klej jest zintegrowany w profilu – zapewnia dodatkową ochronę przed wilgocią i zabezpiecza dylatację przed wnikaniem brudu, piasku czy kurzu.  Montaż na klej nie wymaga wiercenia i jest bardzo wygodny. Trzeba jednak pamiętać, że tak zamontowana listwa progowa staje się stałym elementem wystroju wnętrza. Jeśli wiec będziemy kiedyś ponownie malować pomieszczenie musimy ją bardzo dobrze zabezpieczyć lub wliczyć w koszty remontu jej wymianę.

Montaż na kołki występuje w kilku wersjach. Ten najbardziej tradycyjny to kołki montowane od zewnątrz. To pewne rozwiązanie, ale średnio estetyczne. Możemy je zastosować raczej w pomieszczeniach technicznych – tam gdzie nie zależy nam na doskonałym efekcie wizualnym. Można także listwę progową zamontować kołkami od wewnątrz. Sposób ten jest znacznie ładniejszy, ale również wymaga od montażysty większych umiejętności.  Trzeci sposób montażu na tzw. szynie polega na zamontowaniu w pierwszej kolejności elementu konstrukcyjnego do podłogi, a następnie wczepienie listwy progowej. Listwa trzyma się na szynie dzięki odpowiednim frezom po wewnętrznej stronie. Mocowanie jest niewidoczne i bardzo trwałe. Jednocześnie pozwala na szybki demontaż listwy gdyby była taka potrzeba. Doskonale sprawdzi się przy łączeniu twardej posadzki z miękką np. paneli winylowych z wykładziną dywanową (listwy progowe PRODUO).

Zapisz się do newslettera

Chcesz być na bieżąco z informacjami od Arbiton? Wiedzieć pierwszy o naszych nowościach? Zapisz się do naszego newslettera

© 2024 ARBITON

Produkty dodane do porównania: 1 Porównaj Wyczyść