Jeśli jesteś w trakcie urządzania swojego nowego mieszkania lub właśnie je remontujesz to pewnie masz już przemyślane kolory ścian, stylistykę mebli oraz nową podłogę. Nie zapomnij jednak o „szczegółach”. Rzadko kto skupia się na wyborze listew przypodłogowych, a potrafią one dopełnić lub osłabić odbiór przestrzeni. W poniższym tekście przygotowaliśmy dla Ciebie kilka porad, które jak mamy nadzieję pozwolą Ci bardziej świadomie wybrać odpowiednie rozwiązanie dla Twojego wnętrza.
Z czego wykonane są listwy przypodłogowe – jaki rodzaj wybrać
Tak jak w przypadku podłóg czy podkładów podłogowych listwy przypodłogowe wykonywane są z różnych materiałów. Każdy materiał tworzywa daje gotowemu produktowi określone funkcje, dzięki którym sprawdzi się on dobrze w określonych warunkach. Dlatego tak ważne jest dobranie odpowiedniego produktu do sytuacji - by nie poczuć zawodu w trakcie użytkowania. Listwy przypodłogowe mogą być produkowane z PVC, HDPS oraz MDF lub połączeń tych materiałów. Co oznaczają te skróty? Poniżej prezentujemy wyjaśnienie oraz najważniejsze korzyści i wady.
Listwy przypodłogowe PVC
- Do produkcji wykorzystuje się tworzywa sztuczne.
- Szeroki wachlarz kolorystyczny – możliwość trafnego doboru koloru i wykończenia listwy do podłogi.
- Wytrzymałe na mechaniczne uszkodzenia.
- Wodoodporne.
- Bardzo łatwe w montażu– posiadają elastyczne gumki na krawędziach, dzięki którym oszczędzasz czas na silikonowanie i precyzyjne docinanie. Często posiadają również dedykowane akcesoria ułatwiające montaż.
- Posiadają kilka sposobów montażu – na klej, kołki, zszywki.
- Wykończone w kilku wzorach i kształtach pozwalających unikać tradycyjnego kształtu.
- Występują w dwóch wersjach:
o Listwy komorowe PVC
o Listwy lite PVC
- Są udoskonaloną wersją listew z kanałem.
- Cechują się wyższą jakością.
- Mają twardszą powierzchnię odporną na uderzenia.
- Mogą być wykończone elegancko z matowym lakierem nadającym bardziej szlachetny wygląd.
Listwy przypodłogowe HDPS
- Stworzone w zupełności bez dodatków PVC
- Wyjątkowo lekkie.
- Bardzo wytrzymałe na mechaniczne uszkodzenia.
- Wodoodporne.
- Stylowe i eleganckie.
- Wysoka jakość produktu.
- Mają wszystkie cechy listew PVC litych, ale bez wykorzystania tworzywa PVC.
Listwy przypodłogowe z MDF
- Najbardziej tradycyjne rozwiązanie produkowane z płyty drewnopochodnej niskiej bądź średniej gęstości.
- Szerokie możliwości dopasowania budżetu.
- Szeroka gama wysokości, kształtów, wykończeni. Bardzo łatwe w obróbce.
- Wytrzymałe na uderzenia i zadrapania.
- Rzadko posiadają dedykowane akcesoria przez co wymaga długotrwałego docinania.
- Montowana na klipsy bądź klej – często wymagające uporczywego czyszczenia.
- Brak lub niska odporność na wodę– łatwo je przypadkowo zniszczyć aplikując na nie wodę np. w trakcie mapowania.
Jak dopasować listwę do wnętrza?
Wybranie odpowiedniej listwy nie ogranicza się wyłącznie do kwestii koloru. Ważne są również wysokość listwy, struktura powierzchni czy frezowanie na frontowej ścianie. W ofercie listew podłogowych Arbiton znajdziesz zarówno listwy rdzeniowe np. TORE, VIGO czy STIQ (to listwy zbudowane w całości z odpowiedniego materiału, posiadające określoną grubość), listwy tradycyjne np. INDO, MACK, LM (listwa jest cienką warstwą plastiku i mocuje się ją za pomocą bazy lub bezpośrednio - przymocowując ją do ściany poprzez kanał, który później będzie zasłonięty) jak również tradycyjne kolekcje wykonane z MDF np. PAINT IT czy CAVARE.
Wybór odpowiedniej listwy powinien uwzględniać rodzaj ułożonej podłogi – wówczas możemy dobrać listwę zakrywającą określoną szczelinę dylatacyjną. Na rynku dostępne są listwy zapewniające zakrycie dylatacji pomiędzy 10 – 26 mm. W zależności więc czy montowana jest podłoga winylowa czy laminat należy wybrać odpowiednią listwę.
Ważna jest również wysokość pomieszczenia. Przyjęło się stosować listwy o wysokości co najmniej 80 mm w przypadku pomieszczeń o wysokości przekraczającej 2,5 m.
Kolor listew to temat rzeka: można dobrać go do koloru podłóg, do koloru ścian, ościeżnic drzwiowych, stylu mebli lub zastosować uniwersalne listwy w kolorze białym lub - coraz bardziej zyskujące popularność - listwy antracytowe.
Idealny wybór zawsze uwzględnia również oczekiwania klienta i jego poczucie estetyki, dlatego tak ważne jest odpowiednie zapoznanie się z możliwymi rozwiązaniami.
Czas to sprzymierzeniec właściwego wyboru!
Urządzając mieszkanie poświęcasz mnóstwo czasu na wybór kluczowych elementów. Często chęć zakończenia prac jest tak duża, że na finalne etapy nie poświęca się wystarczająco dużo uwagi. Jednak nic bardziej mylnego! Odpowiednia ilość czasu poświęconego na chociażby zapoznanie się z rodzajami listew podłogowych to klucz do pięknego, spójnego wnętrza, które ucieszy oko i będzie przyjemne w użytkowaniu.